Paszport latarnika, Rozewie

Do tej pory mieliśmy już okazję odwiedzić kilka latarni. Od dłuższego czasu planowaliśmy rozpocząć zbierane pieczątek do paszportu latarnika. Z racji, że teraz podróżujemy z córką to uznaliśmy to za dobry pretekst do odbycia kolejnych wycieczek. Aktualnie pełnoetatowa praca trochę nas ogranicza ale weekendy pozostają do dyspozycji.


Przed planowaną wycieczką postanowiliśmy zgłębić nieco temat.

Latarnie Morskie, Żródło:www.latarnica.pl

Rzecz w zasadzie nie jest w samym paszporcie, choć to właśnie nas interesowało. Zbierane pieczątek daje możliwość uzyskania odznaki. Już samo zbieranie pieczątek i odznaka, mogą być niesamowitą atrakcją dla maluchów!

Odznaka Turystyczna Miłośnika Latarń Morskich BLIZA.

Są trzy stopnie wtajemniczenia:

 • odznaka brązowa - może ją otrzymać turysta, który udokumentuje odwiedziny pięciu dowolnych latarni morskich w Polsce, udostępnionych do zwiedzania, w okresie nie dłuższym niż kolejne 2 lata.
 • odznaka srebrna - może ją zdobyć każdy posiadacz odznaki brązowej, który udokumentuje odwiedziny pozostałych polskich latarń, udostępnionych do zwiedzania.
 • odznaka złota - może zdobyć każdy posiadacz odznaki srebrnej, który udokumentuje odwiedziny minimum trzech latarń poza granicami Polski.

Jak można udokumentować odwiedzenie latarni: 

 • do wniosku o przyznanie odznaki dołączamy „Paszport miłośnika latarni morskich" wraz z stemplami potwierdzającymi pobyt -wiza.
 • do wniosku dołączamy bilety wstępu/paragony.
Kto przyznaje odznakę BLIZA:
 • Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 
 • Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w Szczecinie  
 • Latarnia Morska Gdańsk-Nowy Port.

Ważne!!

Odznakę BLIZA może zdobywać każdy turysta mający ukończone 7 lat!Natomiast jeśli chodzi o samo zwiedzanie, to latarnie mogą zwiedzać dzieci powyżej 4 roku życia (na własnych nogach).
Choć są wyjątki, bo zwiedzaliśmy wraz z kilkumiesięcznym Maluchem Latarnie w USTCE.

Tym razem wybraliśmy się do latarni morskiej w Rozewiu. Ostatni raz byliśmy tam chyba na szkolnej wycieczce w podstawówce!

Dane latarni:
 • uruchomiona w 1822r. 
 • wysokość wieży - 32,7 m
 • zasięg światła - 26 Mm (ok. 48,1 km)
 • wysokość światła - 83,2 m n.p.m
Legenda:

"Legenda związana z latarnią w Rozewiu jest bardzo smutna i zarazem romantyczna. Ponoć w XVII wieku pod rozewskim brzegiem rozbił się szwedzki statek. Zginęła cała załoga wraz z kapitanem. Zrozpaczona po śmierci ojca córka kapitana osiadła na rozewskim brzegu i postanowiła na wzgórzu palić ogień, by innych żeglarzy ostrzec przed zdradliwym przylądkiem. Nie bacząc na porę roku, nawet przy najbardziej podłej pogodzie, dzielna dziewczyna wchodziła na wysoczyznę i rozpalała wielki ogień. Niektórzy twierdzą, że wzruszona ludność pomagała jej w tym dziele, jak mogła. Wierna córka paliła ogień przez wiele lat, aż do swej śmierci. Niestety, legenda nie przeniosła do naszych czasów jej imienia. W każdym razie należy sądzić, że była pierwszym rozewskim latarnikiem. Starzy rybacy twierdzą, że ów szwedzki statek rozbił się na ostrej, graniastej skale, którą do dzisiaj możemy oglądać u wybrzeży Rozewia. Nazywają ją "diabelską skałą" lub "czarcim kamieniem" Faktem jest, że z wody wystaje sporej wielkości skała, na której może rozpruć poszycie kadłuba nawet całkiem duży statek. Baju - baj, ale w każdej legendzie jest odrobina prawdy. Starzy ludzie powiadają, iż pod skałą siedzi diabeł, który złośliwie topi wszelkie pływające obiekty, które znalazły się na obszarze jego morskiego królestwa." *

*
http://www.rozewie.wla.com.pl/Latarnia morska w Rozewiu jest zaraz obok Jastrzębiej Góry - "Gwiazdy Północy", czyli punktu wysuniętego najdalej na północ Polski.Choć podobno jest jeszcze zima, to w przyrodzie absolutnie tego widać nie było. Nieco zimno, ale bardziej wiosennie niż zimowo.
Zobacz też jak spędziliśmy czas w: USTCEWROCŁAWIU, a także jak się przygotować do długiej podróży z dzieckiem.

5 komentarzy:

 1. jakaś inwestycja konkretna się wiąże ze zwiedzaniem latarni? bilety? coś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bilety wstępu niestety są, a ceny zależą od latarni. Alex poleca wybrać się Bożenie do Gdańskiej Latarni w Nowym Porcie. Bożena ma zapewne kartę do biblioteki "karta do kultury"?

   Bilety wstępu w Nowym Porcie:

   bilet normalny 10 zł
   bilet ulgowy 6 zł
   z Kartą Turysty zniżka 30%
   z Kartą Euro26 - 3 zł
   z Kartą do Kultury - 4 zł

   Tu jeszcze Bożena se na link zerknie gdzie są podane ceny do niektórych latarni: http://www.tpnmm.pl/cele-i-zadania1

   Usuń
 2. Byliśmy w tylu latarniach, a nigdzie nie było mowy o takim paszporcie, a to super sprawa. Coś jak książeczka górska PTTK ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, z informowaniem klientów najlepiej nie jest ;) Paszport działa na podobnej zasadzie jak książeczka górska PTTK czy książeczka odznak krajoznawczych. Jak już mamy taki paszport to nawet jeśli latarnia oficjalnie nie uczestniczy w projekcie (np Ustka) to powinna nam i tak podbić swoją pieczątką. :)

   Usuń
  2. Fajna inicjatywa. Ważne, że turyści pocztą pantoflową niejako dowiadują się od siebie o nowych możliwościach ;)

   Usuń

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger