Polak za granicą

POLAK ZA GRANICĄ


Wybierając się za granicę warto pamiętać o kilku rzeczach. Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.

1. Kopie dokumentów.

Absolutny must have. Zawsze warto zabrać ze sobą kopie dokumentów. W przypadku kradzieży / zgubienia dokumentów będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość. Co ważne jest zwłaszcza w krajach gdzie w celu wjazdu/wyjazdu niezbędna jest wiza. 

2. Dobre przygotowanie to podstawa.

Wiadomo, że dobrze jest sprawdzić zabytki i miejsca, które chcemy odwiedzić. Jednak jeśli wybieramy się do jakiegoś zupełnie nieznanego / egzotycznego Państwa warto zajrzeć wcześniej:
 •  na stronę MSZ do działu OSTRZEŻENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH
 • POLAK ZA GRANICĄ - znajdziemy tutaj najważniejsze informację o interesującym nas Państwie. Informacje są pogrupowane w kategoriach: wjazd i pobyt, bezpieczeństwo, ubezpieczenie, zdrowie, podróżowanie po kraju, informacje dla kierowców, cło, przepisy prawne i przydatne informacje. MSZ stworzyło też aplikację iPOLAK, którą można bezpłatnie ściągnąć na telefon.
Strona https://polakzagranica.msz.gov.pl/

Nie zaszkodzi też zajrzeć na stronę MSZ do działu zasady wjazdu obywateli Polski do poszczególnych Państw.

3. Ubezpieczenie

Jeśli wybieramy się do krajów europejskich warto wyrobić sobie (bezpłatnie) kartę EKUZ.

Wzór karty pochodzi ze strony http://ec.europa.eu/

Karta EKUZ to potwierdzenie naszego ubezpieczenia, dzięki czemu przebywając w krajach Unii Europejskiej możemy skorzystać bezpłatnie z opieki medycznej.

Na stronie NFZ => www.ekuz.nfz.gov.pl można uzyskać informację odnośnie służby zdrowia w poszczególnych Państwach.

Tutaj można sprawdzić gdzie aktualnie możemy wyrobić kartę - https://www.ekuz.nfz.gov.pl, a tutaj pobrać wniosek o wydanie karty => wniosek do pobrania..

Może się zdarzyć, że za niektóre świadczenia trzeba będzie zapłacić, warto więc sprawdzić jak wygląda kwestia zwrotu poniesionych kosztów przez NFZ.

Warto także rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, może okazać się niezbędne zwłaszcza w przypadku wyjazdu z dzieckiem, na narty, czy do krajów poza UE.

4. Bezpieczeństwo

Z racji, na obecną sytuację na świecie ten aspekt zaczyna być niezwykle istotny.
MSZ zachęca też do zgłaszania wyjazdów, zwłaszcza tych powyżej 6 miesięcy w systemie ODYSEUSZ.

Dobrym pomysłem jest zostawienie bliskim adresu planowanego pobytu i bycie w stałym kontakcie.

Na stronie ministerstwa, można sprawdzić gdzie znajdują się polskie placówki konsularne w kraju do którego się wybieramy. Dzięki temu w awaryjnej sytuacji unikniemy gorączkowego poszukiwania danych kontaktowych.

Placówka konsularna może nam pomóc w przypadku kradzieży bądź zagubienia dokumentów. Jeśli zostaniemy zatrzymani/aresztowani również mamy prawo do kontaktu z konsulatem. Natomiast nie pokryją kosztów ewentualnego leczenia.

5. Przekroczenie granicy

Na stronie => www.granica.gov.pl/ znajdziemy sporo informacji odnośnie sposobu przekroczenia granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Pamiętajmy, że przekraczając granicę z dzieckiem, maluch również zobowiązany jest posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty / paszport) + wizę jeśli jest niezbędna.

6. O czym warto pamiętać wybierając się w podróż:
 • Warunki sanitarne, klimat itp mogą znacznie odbiegać od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Dlatego wybierając się w tropiki, czy do krajów Azji musimy być przygotowani na sporą dawkę nowości.
 • Oni są u siebie, to my jesteśmy w gościach więc powinniśmy szanować miejscowe zwyczaje.
 • Szczepienia - jadąc do krajów tropikalnych i o odbiegających warunkach sanitarnych warto sprawdzić listę sugerowanych szczepień.
 • W tropikach i w krajach, gdzie flora bakteryjna jest odmienna od europejskich warunków najlepiej pić wodę z butelek, zrezygnować z kostek lodu dodawanych do napoi oraz unikać spożywania surowych produktów.
 • Zabierzmy ze sobą podstawowe leki (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środek typu octenisept, wapno, środek łagodzący ugryzienia owadów).
 • Na stronie www.raport.medtrop.pl/ możemy wygenerować (za opłatą 45 zł) indywidualny raport na temat zagrożeń zdrowotnych – chorób zakaźnych i pasożytniczych, postępowania w przypadkach ukąszeń przez zwierzęta jadowite / niebezpieczne, problemów zdrowotnych związanych z chorobą wysokogórską.

4 komentarze:

 1. Skoro mowa o dokumentach to moja rada aby zaopatrzyć się w etui wodoszczelne, koszt 10-20zł a podczas rejsów czy wycieczek fakultatywnych niezwykle przydatna rzecz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt - masz racje! Mamy takie zakupione za parę złoty na wyprzedaży. Sprawdza się super :)

   Usuń
 2. Fajne zestawienie. Masz racje, że warto pomyśleć o wszystkim za wczasu i sobie przygotować wszystkie dokumenty jak np. EKUZ.

  Bogna
  www.lulajblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. EKUZ naprawdę polecam. choć teoretycznie w niektórych miejscach przyjmą nas i bez tego, to jednak może znacznie uprościć sprawę.

   Usuń

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger