Warszawa da się lubić!!


Warszawa

Kiedyś wydawało mi się, że nie lubię Warszawy. W podstawówce byłam na kilkudniowej wycieczce szkolnej w stolicy i jakoś od tego czasu nie darzyłam specjalną sympatią tego miasta. Stolica wydawała mi się mało interesująca, zatłoczona i nudna.


Jakiś czas temu mieliśmy zaplanowany kilkudniowy urlop we Włoszech jednak w noc przed wylotem cały wyjazd został odwołany. Plecaki były spakowane, urlopy wzięte. Na zaplanowanie nowego planu wyjazdowego czasu prawie wcale. Po szybkim sprawdzeniu noclegów i komunikacji padło na Warszawę. Ten kilkudniowy wyjazd stanowczo zmienił nasze spojrzenie na to miasto. Od tego momentu co jakiś czas  z przyjemnością zaglądamy do stolicy by poznawać kolejne zakątki miasta.

Warszawa kojarzy się przede wszystkim z miastem biznesu, gdzie jedzie się głównie na konferencje, targi czy w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Warszawa ma jednak całkiem sporo do zaoferowania turystom!

Nie bez powodu mówi się, że Warszawa da się lubić!

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie miejsc, do których warto zajrzeć w Warszawie.

Warszawa klasycznie:

1. Spacerując ulicą Krakowskie Przedmieścia dotrzemy do Pałacu Prezydenckiego - oficjalnej siedziba Prezydenta Polski. To największy pałac w Warszawie, który przetrwał okres II wojny światowej
Warszawa

2. Plac Zamkowy z którego możemy podziwiać panoramę miasta. (widać stąd stadion narodowy). Na Placu Zamkowym stoi najwyższy w Warszawie (świecki) pomnik - Kolumna Zygmunta. To król Zygmunt III Waza przeniósł stolice Polski z Krakowa do Warszawy. 

Oprócz tego na Placu Zamkowym znajdziemy również Zamek Królewski. W jego wnętrzu znajduje się muzeum.

3. Spod Zamku jest już niedaleko na  Rynek z Warszawską Syrenką. Staremu miastu charakteru nadaje gwar i uliczni grajkowie.

Warszawa


4. Będąc na Starym mieście warto wstąpić do Barbakanu. Jego wnętrza są udostępnione do zwiedzania! Więcej informacji na stronie muzeumwarszawy.pl
5. Plac Józefa Piłsudskiego i grób Nieznanego Żołnierza. Ten pomnik to hołd wszystkim żołnierzom, którzy oddali życie za ojczyznę. Przy grobie stoi całodobowa warta. To chyba jeden z punktów must see w stolicy.


Warszawa

6. Pałac Kultury i Nauki - najwyższy budynek w Polsce - 237 metrów wysokości!  Dawniej jedyny wysoki budynek w okolicy, teraz PKiN otoczony jest wieżowcami, niemniej jednak nadal możemy podziwiać stąd panoramę miasta. Aby móc ją obejrzeć trzeba kupić bilet (dość drogi) a następnie wjechać windą na 30 piętro!
We wnętrzach PKiN znajdziemy Sale Kongresową, Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN i Pałac Młodzieży. Oprócz tego organizowane tu są liczne targi w tym Międzynarodowe Targi Książki. Informacje o godz. otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie PKiN.

Warszawa

7. Łazienki to miejsce do którego warto zajrzeć chociaż na krótki spacer. W parku możemy spotkać wiewiórki, przepłynąć się gondolą, a  w okresie letnim można odpocząć na leżakach. Odpocząć od zgiełku miasta można też w Parku Ujazdowskim niedaleko trasy Łazienkowskiej. Dzieci znajdą tu coś dla siebie - plac zabaw.

Warszawa

8. Ulica Nowy Świat zaczyna się przy placu Trzech Krzyży, przecina Aleje Jerozolimskie po czym dochodzi do ulicy Krakowskie Przedmieścia. Warszawski Nowy Świat jest najdroższą ulicą w Polsce według rankingu Cushman & Wakefield (44 w rankingu światowym).


Naprawdę warte odwiedzenia w Warszawie:

1. Muzeum Powstania Warszawskiego - w muzeum historia powstania została przedstawiona w sposób czytelny, przystępny, a zarazem wiarygodny. Wzorując się m.in. na Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie stworzyli niesamowite nowoczesne muzeum, w którym pokazują nie tylko 63 dni walki, ale także życie codzienne z jakim musieli się zmierzyć mieszkańcy Warszawy tego okresu. Informacje o godz. otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie muzeum. Miejsce to polecamy z całego serca, my byliśmy pod naprawdę ogromnym wrażeniem po wizycie.
Czas potrzebny na zwiedzanie: ok 3h.

Warszawa

2. Centrum Nauki Kopernik niezwykłe miejsce w którym znajdzie się co dla każdego. Jedno z niewielu muzeów, gdzie możemy wszystkiego dotknąć i sprawdzić zasadę działania. Raj dla ciekawych świata. 

MISJA: Inspirujemy do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.


Czas potrzebny na zwiedzanie: pół dnia lekką ręką! Bilet do muzeum warto kupić wcześniej na stronie internetowej aby uniknąć kolejek. Aktualny cennik, godziny otwarcia dostępne są na stronie kopernik.org.pl/
Obszerną relację z wizyty w tym miejscu możecie znaleźć u Matki Wariatki.

3. ZOO -  zgromadzono tu ok 500 gatunków zwierząt. Na najmłodszych czekają również 3 place zabaw oraz mini zoo, gdzie Maluchy mogą pogłaskać i nakarmić m.in króliki czy kozy. Szczegółowe informacje dostępne na stronie ZOO.

Jeśli starczy Wam czasu to warto odwiedzić również:

1. Pałac w Wilanowie - we wnętrzu pałacu znajduje się muzeum pełne obrazów, rzeźb i zabytkowych mebli.


Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.wilanow-palac.pl/

2. Dzwonnica Kościoła św. Anny. Po pokonaniu 150 stopni ujrzycie przepiękny widok na starówkę. Więcej informacji na stronie taraswidokowy.pl/.

3. Gnojna Góra (ul. Brzozowa, Stare Miasto) - na szczycie znajduje się taras widokowy z widokiem na Wisłę i prawobrzeżną część miasta.


4. Kopiec Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) wys. 120m. Na szczycie znajduje się Pomnik Polski Walczącej.


Warszawa

5. Latem - pokazy multimedialny w Parku Fontan, tuż obok Zamku Królewskiego. Połączenie wody, światła i dźwięku daje niesamowite efekty. Polecamy!

6. Muzeum Wojska Polskiego - 250 tys. eksponatów w tym śmigłowce, czołgi i wyrzutnie rakiet. Szczegółowe informacje na stronie.


Warszawa


7. Park miniatur województwa Mazowieckiego przy ul. Senatorskiej. Ponad 50 budowli w skali 1:25, oprócz tego plac zabaw i popularny w ostatni czasie escape room.

W każdą niedziele w cenę biletu wliczony jest przewodnik. Więcej informacji na stronie parku.

8. Sejm - jest udostępniony do zwiedzania dla turystów. Trzeba się jednak uprzednio zapisać na stronie internetowej! Więcej informacji na stronie poznaj sejm.


9. Pomnik Małego Powstańca przy ulicy Podwale, u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj.

Warszawa


Jeśli macie więcej czasu, a jesteście z dziećmi:

1. Muzeum dla dzieci im. Janusza Korczaka działające w ramach Muzeum Etnograficznego - dziedzictwo i kultura serwowane w formie zabawy i warsztatów. Warto zaglądać na ich stronę internetową aby sprawdzić jaką mają aktualnie ofertę.


2. Teatr Małego Widza - to miejsce w którym panuje swobodna atmosfera, a maluchy aktywnie uczestniczą w przedstawieniach. Aktualny repertuar można sprawdzić na stronie teatru.


3. Muzeum Historii Żydów polskich to miejsce w którym mamy okazję poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i biletów na stronie muzeum.


4. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT - znajduje się w Pałacu Kultury. W jego wnętrzach znajdziemy dział astronomii, astronautyki oraz małe planetarium. Poza tym na wystawach stałych znajdziemy takie wystawy jak: fizyka, transport, technika gospodarstwa domowego czy hutnictwo. Czas na zwiedzanie - ok 2 h.

W okresie letnim organizowana jest akcja 1, 2, 3, warszawiakiem jesteś Ty! To międzymuzealna gra organizowana  w czasie której rodzice wraz z dziećmi będą mogły rozwiązywać tajemnice i łamigłówki związane z historią Warszawy.

Warszawa

Warszawa da się lubić? Zaglądacie czasem do stolicy?

11 komentarzy:

 1. Moim zdanie podejście dziecka do danego miejsca zależy od tego jakie atrakcje mu się zaprezentuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, dużo zależy od nas. Warto o tym pamiętać przy każdym wyjściu z domu, a nawet domowych porządkach. Czasem nawet sprzątanie, jeśli robić to razem może być świetna zabawą!

   Usuń
 2. Byliśmy w W-wie w Centrum Kopernika, wtedy obiecałam córci, że wrócimy tam i zwiedzimy miasto :) Wybieramy się na targi ksiażki, więc Twoje wskazówki są dla mnie bardzo na czasie! Na pewno Starówka, łazienki i córce chyba spodobało by się Muzeum Wojska, w którym są na powietrzy czołgi i samoloty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcamy do odwiedzenia również innych miejsc w Polsce - np. pięknego Władysławowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Władysławowa mamy całkiem blisko, więc chętnie zajrzymy!

   Usuń
 4. Miałam tak samo :P Od wizyty w podstawówce kiedy Warszawa wydawała mi się szara i brzydka, jak pojechałam tam już na studiach to byłam w szoku, że bardzo mi się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, Warszawa zmieniła się niesamowicie!

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, nawet co jakiś czas tęskno spoglądam na zdjęcia z Warszawy. Chyba czas zaplanować kolejną wizytę!

   Usuń
 6. ja jako lokalna patriotka muszę zachwalać moje miasto :) Bardzo fajny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, warto zachwalać, bo jest co!

   Usuń

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger