Sandomierz, Krzyżtopór i Baranów Sandomierski

Jakoś już się u nas tak przyjęło, że co roku wydłużamy sobie nieco majówkę i ruszmy zwiedzać Polskę.

W tym roku postanowiliśmy zobaczyć szeroko pojęte okolice Kielc. Pierwszego dnia wyruszyliśmy zwiedzać Sandomierz zatrzymując się po drodze na zamku Krzyżtopór w Ujeździe, a w drodze powrotnej zajrzeliśmy jeszcze do Baranowa Sandomierskiego.

Krzyżtopór - to największa warowna magnacka rezydencja w Polsce. Dziś to urokliwe ruiny, położone nieco na uboczu od popularnych punktów turystycznych. Na zwiedzających czeka sieć korytarzy i podziemnych labiryntów. W czasie zwiedzania nie raz cofaliśmy się trafiając na ślepą uliczkę. Choć w zamku są oznaczone trasy to i tak można się nieco pogubić w plątaninie korytarzy. 
Sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami. W podziemiach tejże wieży znajduje się do dziś źródełko dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka mającą wyjątkowe własności smakowe a nawet lecznicze.*http://www.krzyztopor.org.pl/
Informacje praktyczne:
 • koło zamku jest nieduży bezpłatny parking;
 • na terenie zamku znajdziemy nieduży sklepik z pamiątkami, a przed nim mały sklepik spożywczy;
 • na terenie zamku obowiązuje zakaz fotografowania ze statywem (trzeba podpisać wcześniej umowę z zamkiem);
 • dzieci do 6 lat - wejście bezpłatne;
 • od kwietnia do października możliwe jest nocne zwiedzanie zamku (po wcześniejszej rezerwacji).
 • w długie weekendy organizowane są pokazy rycerskie;
 • aktualny cennik można znaleźć na stronie zamku.

Czas na zwiedzanie: około 40 min.

Po porannym zwiedzaniu zamku ruszyliśmy dalej do Sandomierza. Po pokonaniu około 40 km mogliśmy sprawdzić czym zachwyca się cała Polska ☺ 

Sandomierz to jedno z najstarszych i uważane za jedno z najpiękniejszych miast Polski. Znany również z tego, że nakręcono tu popularny serial Ojciec Mateusz.


Niewątpliwe Sandomierz to bardzo urokliwa starówka, zabytkowe budynki i wszechobecne restauracje. Jest tu ich naprawdę mnóstwo, co nie oznacza wcale że w majowy weekend łatwo o wolny stolik. Co pokazuje jak wiele osób wybiera Sandomierz na spędzenie swojego wolnego czasu. My z racji, że wybraliśmy się większą grupą, a do tego z rocznym, ciekawym świata Maluchem zdecydowaliśmy się na obiad z dala od centrum.

Rynek w Sandomierzu jest odrestaurowany (choć zachowano tu średniowieczny układ urbanistyczny), kolorowy, żywy i zatłoczony.


Sandomierz pełen jest również lodziarni i lokalnych produktów takich jak: miody pitne, wina, cydr czy obwarzanki.

Ratusz to nieodłączona część każdego rynku. Malowniczy i urokliwy choć ciężko uchwycić go w samotnym kadrze - wydaje się być to niemożliwe ze względu na licznych turystów.
Wybraliśmy się również na półgodzinny rejs statkiem, by zobaczyć Sandomierz z innej perspektywy. Bilety kupuję się wchodząc na pokład. Całą drogę Pan Kapitan przybliża nam co znajduje się w zasięgu oka. Nie da się tego z całą pewnością porównać do zwiedzania Wenecji czy  Petersburga z poziomu rzeki i nie jest to raczej atrakcja z tych koniecznych do zaliczenia, ale jeśli macie więcej czasu można się wybrać.

Oczekiwanie na rejs umilała nam wizyta na placu zabaw położonym przy nabrzeżu.Największą atrakcją w czasie rejsu okazała się zdobyta od Pana Kapitana pieczątka.


Informacje praktyczne:

W okolicy Sandomierza znajduje się szlak winiarski. W okolicy jest pięć winnic.

Źródło: http://www.um.sandomierz.pl/


Warto wybrać się również na zamek (w jego wnętrzach znajduje się muzeum), chociaż by po to by zobaczyć miniatury najważniejszych zabytków odlanych w brązie. Z zamkowego dziedzińca możemy podziwiać panoramę miasta!

Słyszeliście kiedyś o Górach Pieprzowych?? Częściowo wchodzą w skład Sandomierza. To najstarsze góry w Polsce. Mają około 200 m.n.p.m
Swoją nazwę zawdzięczają liczącym ok. 500 milionów lat skałom kambryjskim z których są zbudowane. Tzw. łupki ilaste pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak erozja wodna i duże wahania temperatury - utleniają się i kruszą, przypominając swym wyglądem pieprz.  * http://www.sandomierz.org/
Jedną z większych atrakcji Sandomierza jest Podziemna Trasa Turystyczna - niespełna pół kilometra podziemnych korytarzy.
System dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (..). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m.*www.przewodnicy.sandomierz.pl
Ceny biletów i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie podziemnej trasy turystycznej. 

Co jeszcze zobaczyć w Sandomierzu:
 • Wąwóz Królowej Jadwigi - to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich. Strome ściany mają do 10 m wys. Dojście od ul. Staromiejskiej (wejście na przeciwko kościoła św. Pawła) i z ul. Krakowskiej.
 • Dom Długosza
 • Zespół Klasztorny Dominikanów przy kościele św. Jakuba
Miasto jest przyjemne i urokliwe. Choć my z pewnością za mało czasu poświęciliśmy na poznawanie starówki i odczuwamy pewien niedosyt.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Baranowie Sandomierskim by przespacerować się alejkami przyzamkowego parku. Z racji majówki na jego terenie odbywał się festyn. Zamek i park jest ładny i zadbany, raczej na krótki spacer niż jako cel wyprawy.Nocleg

Z racji na plany zwiedzania szeroko pojętej okolicy Kielc jako bazę wybraliśmy nocleg w samych Kielcach. Korzystaliśmy z dwóch miejsc. Pierwszy był porażką totalną, natomiast drugi przyzwoity  - NOCLEGI ETAP.
Minusy:
- bardzo mała łazienka na korytarzu
- słabo wyposażona kuchnia
- brak klucza do drzwi wejściowych (zdarzyło się nam, że dwa razy musieliśmy czekać na właścicielkę).
Plusy:
-cena
Jeśli komuś zależy na niskiej cenie, to można skorzystać, w innym wypadku nie polecamy.
20 komentarzy:

 1. Wiele razy widziałam Sandomierz na zdjęciach w necie i zawsze mi się podobał! Nigdy jeszcze jednak tam nie byłam :) Na wypad weekendowy trochę mam tam za daleko :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla nas też na weekendowy wypad trochę za daleko, dlatego skorzystaliśmy z okazji i mając wydłużoną majówkę ( na miejscu byliśmy tydzień) postanowiliśmy pozwiedzać okolicę.

   Usuń
 2. Zdjęcia zachwycają! Zapisuję sobie trasę! Koniecznie muszę odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne zdjęcia, zwłaszcza Sandomierz. Byłam tam rok temu i dzięki tym zdjęciom powróciły wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne miasteczko! Kolejne miejsce, w które warto pojechać! Polska jest piękna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100% że Polska jest piękna. Często chwalimy cudze, a swego nie znam ;)

   Usuń
 5. Do tej pory Sandomierz kojarzył mi się przede wszystkim z "Ojcem Mateuszem" ;) - ale dzięki temu postowi jestem jeszcze bardziej zachęcona, żeby tamte okolice po raz pierwszy w swoim życiu odwiedzić. Dodaję do naszej podróżniczej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O jak mi miło na serduchu- moje okolice! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Ładnie tam.. fajnie mieć takie miejsca blisko. My staramy się niedziele poświęcać na jednodniowe wycieczki :)

   Usuń
 7. Byliśmy kilka lat temu z moim mężuśem. Nawet utopilismy w Wiśle kluczyki od auta. Piekknie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bożenie najbardziej podoba się dziara. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna okolica, już jakiś czas temu chciałam się wybrać w te okolice, ale jakoś się nie złożyło. Musimy to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 10. super wycieczka ,wszystkie te miejsca bardzo dobrze znam ale nie mam aż tak ładnych zdjęć:) Na zamku Krzyżtopór co roku organizowany jest turniej rycerski, w którym dwa razy uczestniczyłam ( należałam do bractwa rycerskiego Leliwa ). A Sandomierz to moje okolice :) . Ogólnie bardzo ładnie napisany artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, tym milej słyszeć komplement gdy wypowiada się znawca regionu ;) Bractwo? - super, zawsze podziwiałam z jaką starannością mają wykonane stroje i jak wiele pracy wkładają w swoje zainteresowania.

   Usuń
 11. Uwielbiam Sandomierz a szczególnie mojemu synowi przypadła trasa podziemna. Świetne zdjęcia oddają piękno tego miasta

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger