Pomysł na ... GDAŃSK z dzieckiem gdy pogoda nam nie dopisuje!

Gdansk_z_dzieckem

Gdańsk to naprawdę całkiem fajne miasto o ponad 1000 letniej historii. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Ma coraz więcej do zaoferowania zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie atrakcji dla dzieci w Gdańsku.

Pogoda na Pomorzu zmienia się ostatnio w oka mgnieniu. Najpierw słońce praży tak, że ciężko egzystować by chwilę później rozszalała się burza. 

Gdy pogoda dopisuje to z zajęciem dla dzieci nie ma problemu, ale co począć jeśli trafi nam się deszczowy dzień, który trzeba wypełnić atrakcjami? 

10 atrakcji dla dzieci w Gdańsku w czasie niepogody


1. OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ

źróło: http://www.nmm.pl/

Warto wybrać się na interaktywną wystawę Ludzie-Statki-Porty

Wystawa została przygotowana w taki sposób, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach.
Ekspozycja podzielona jest na pięć działów. Dowiemy się jak powstaje fala tsunami czy jak działa bateria słoneczna. Wcielimy się także w rolę kapitana, dowodząc jednostką z mostka kapitańskiego. Największą atrakcją zapewne będzie basen, gdzie dzieci mają okazję pobawić się sterowanymi modelami różnego rodzaju statków. Nie mniejszą atrakcją będzie możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza.
Godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić na stronie muzeum.

2. EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI - WYDZIAŁ ZABAW

Odpływamy! – od budowy statku przez dostawę towaru, przeładunek w porcie po wyjście w rejs. WYDZIAŁ ZABAW to sala zajmująca ponad 400 m2. Na jej atrakcyjność składa się wiele mobilnych stanowisk połączonych w przestrzeń zabawy i nauki. Dzieciaki dowiedzą się tu, m.in. co oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą. Co istotne, miejsce to różni się od sal zabaw, które oferują centra handlowe – tutaj dzieci spędzają czas ze swoimi rodzicami/opiekunami.
Wydział zabaw podzielony jest na dwie strefy, I strefa - dla dzieci do piątego i II strefa dla dzieci do ósmego roku życia.3. CENTRUM HEWELIANUM 

źródło: gdansk4u.pl
Mieści się w zabytkowych budynkach architektury militarnej. Poprzez interaktywne wystawy pomaga zrozumieć i poznać małym odkrywcom zasady fizyki, astronomii, historii czy biologii. Na zwiedzających czekają wystawy Energia, Niebo, Słońce, Laboratorium Pana Kleksa czy w 80 minut Dookoła Świata.
Szczegółowe informacje na temat biletów i aktualnych wystaw oraz przedsięwzięć można znaleźć na stronie Centrum Hewelianium.

4. EDU PARK

źródło: pomorskietravel.pl

Przy Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym znajduje się stała interaktywna wystawa, która obejmuje 5 dziedzin nauki:

 • środowisko
 • akustyka
 • optyka
 • człowiek
 • mechanika

Edupark organizuje również tematyczne warsztaty dla całych rodzin oraz urodziny dla dzieci, w czasie których dzieci poznają tajniki chemii czy fizyki.

Cennik i harmonogram warsztatów można znaleźć na stronie parku.


5. MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA GDAŃSK

Muzeum przygotowało naprawdę bogatą ofertę dla zwiedzających. 

Poza stałymi wystawami muzeum organizuje warsztaty dla dzieci w wieku 1-3 lat  w ramach akcji Maluszki w Muzeum. Warsztaty odbywają się Ratuszu Głównego Miasta oraz Dworze Artusa we wtorki i czwartki.


W scenariuszach spotkań znajdują się zabawy ogólnorozwojowe, integracyjne, socjalizujące, połączone z pierwszymi próbami kontemplacji sztuki – słuchaniem muzyki klasycznej, poszukiwaniami motywów architektonicznych oraz zdobniczych.

Na warsztaty obowiązują zapisy: sowa@mhmg.pl
Tel. 58 76 79 150, 58 76 79 135, 58 76 79 172.


Ponadto w ramach programu edukacji muzealnej SOWA muzeum prowadzi interaktywne zajęcia dla rodzin, podczas których w ciekawy sposób uczestnicy mają okazję poznać niezwykłą historię Gdańska. Na te zajęcia również obowiązuje rezerwacja pod numerami tel: 58 76 79 150, 76 79 172, 76 79 135. Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum Historycznego.


6. SPICHLERZ BŁĘKITNY BĘBENEK 
źródło: visitgdansk.com
To jeden z oddziałów Muzeum Archeologicznego, gdzie na zwiedzających czekają interaktywne wystawy, pomoce multimedialne. Chętni będą mogli przymierzyć stroje, wziąć udział w mini wykopaliskach archeologicznych oraz przenieść się w czasie dzięki zrekonstruowanej uliczce średniowiecznego Gdańska. 

7. MUZEUM BURSZTYNU

Nie jest to typowa atrakcja dla dzieci. Nie ma tu specjalnego programu ani wystawy przygotowanej specjalnie pod tę grupę wiekową. Jest natomiast mnóstwo ciekawych przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych itd wykonanych z bursztynu. Gdańsk słynie z bursztynu dlatego może warto przybliżyć jego historię naszym Maluchom. Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów można znaleźć na stronie muzeum.

8. GALERIA STARYCH ZABAWEK

Galeria Starych Zabawek to miejsce w którym zgromadzono całkiem pokaźną kolekcję polskich zabawek. Całkiem niedawno mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce. O naszych wrażeniach możecie przeczytać w poście Gdańsk, Galeria Starych Zabawek.


9. TRAMPOLINY

Wszyscy Ci którzy potrzebują spożytkować nieco energii powinni wybrać się poskakać na trampolinach. Szczegółowe informacje na stronie - KLIK.


10. CIU- CIU ART 

Najmniejsza manufaktura w Polsce, która tworzy słodycze wzorując się na technologii XVII wieku. Jako jedyni w Polsce tworzą ręcznie karmelki. Cała produkcja odbywa się ręcznie na oczach klientów. 
źródło: maszwolne.pl
Część z tych miejsc już udało nam się odwiedzić, inne planujemy zobaczyć w najbliższym czasie. Także temat Gdańska z pewnością będzie jeszcze powracał w najbliższym czasie.

Aktualizacja, styczeń 2017

11. PAPUGARNIA GDAŃSK

Od niedawna w Gdańsku jest kolejna atrakcja dla dzieci. Gdańska Papugarnia to ponad 60 ptaków na 250 metrach kwadratowych. Odwiedzający mogą je nie tylko oglądać ale również dotknąć, nakarmić i wsiąść na rękę.
Przed wizytą tutaj warto pamiętać, aby zdjąć biżuterię i uważać na okulary. Pracownicy Papugarnii proszą aby ubierać długi rękaw na czas wizyty :)

Jeśli planujecie wspólne wycieczki z dzieckiem, warto zbierać z nich pamiątki i tworzyć dziennik wspomnień. Można zrobić go zupełnie samemu, a można też skorzystać z gotowego. Tu polecamy serię Podróżowniki i Mój Dziennik Podróży.

9 komentarzy:

 1. Świetne podpowiedzi :) Sama bym chętnie w kilka miejsc poszła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mieszkam tak blisko Gdańska, a w połowie tych miejsc nigdy nie byłam :) Fajny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Gdańsk poszerza swoją ofertę idąc w krok w krok z innymi dużymi miastami. Także jest w czym wybierać :)

   Usuń
 3. Świetne miejsca. Gdy spytałam dziś męża czy zabierzemy kiedyś dziewczynki nad polskie morze to powiedział, że tak, ale w zimie, bo szkoda lata. Wiem już co będziemy tam robić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam wybrać się wiosną lub jesienią ;) Zimą Panuje u nas przenikliwy chłód znad morza, który powoduje, że nawet przy stosunkowo wysokiej jak na zimę temperaturze to na dworzu bywa mało przyjemnie. Zimę warto spędzać w górach!

   Usuń
 4. wow super nie znałam tych miejsc tylko Hevelianum - dzięki za podpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i zapraszam częściej w Alexowe progi ;)

   Usuń
 5. WOW! Nawet nie wiedziałam że tak blisko nas tyle atrakcji! Chętnie skorzystałabym z kilku, ale to pewno dopiero w przyszłym roku, bo teraz pewnie już nie zdążymy :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę tego jest i dobrze że oferta coraz większa, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie :)

   Usuń

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger