Siła paszportu - Global Passport Power Rank 2017Zbliżające się wakacje to czas kiedy zaczynamy intensywnie myśleć nad urlopem. Coraz częściej tymi zagranicznymi. Kuszą nas też odległe kierunki. Przywykliśmy, że aby wyjechać za granicę wystarczy dowód osobisty, a odprawa i podejrzliwe spojrzenia pracowników straży granicznej powodują w nas lekki niepokój. 

Jest sporo państw do których paszport z wizą jest nam niezbędny. Czasem jest to naklejka wklejona za 15 czy 20 dolarów na lotnisku, a innym razem musimy zgromadzić plik dokumentów i przejść proces wizowania. Zastanawialiście się kiedyś do ilu Państw możemy pojechać bez wizy?

Co roku publikowany jest raport  Global Passport Power Rank z którego możemy dowiedzieć się jak aktualnie wygląda sytuacja. 

Polska znajduje się na 10 miejscu w rankingu. Także całkiem nieźle. Bez wizy wjedziemy do 150 Państw!
Na pierwszym znalazły się Niemcy i Singapur (159), na drugim Szwecja i Południowa Korea (158), Na trzecim Dania, Finlandia, Włochy, Francja, Hiszpania, Włochy, Norwegia, Japonia, Wielka Brytania i USA. Zestawienie zamykają takie Państwa jak: Somalia(33), Syria (31), Irak (28), Pakistan (27) i Afganistan (24). Pełny ranking można znaleźć pod adresem passportindex.org.

Gdzie pojedziemy bez wizy? 

Argentyna, Armenia, Brazylia, Boliwia, Chile, Kolumbia, Fiji, Guatemala, Haiti, Hong Kong, Izrael,  Kazachstan, Macedonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Pery, Philipiny, Ukraina czy Tajlandia. 

Gdzie nie obejdziemy się bez wizy? 

Rosja, Białoruś, USA to chyba najczęściej wymieniane, Bez wizy nie uda się odwiedzić też Nigerii, Madagaskaru, Egiptu, Chin, Wietnamu czy Sri Lanki.

Strona fly4free przygotowała informacje o wizach dla polaków w fajnej graficznej formie. Zajrzyjcie koniecznie. 

Gdzie szukać informacji na temat zasad wjazdu?

Na pewno warto zaglądać na stronę polakzagranica.msz.gov.pl oraz na stronę msz.gov.pl. Strony te zwykle są aktualizowane na bieżąco. Jednak da pewności warto sprawdzać na oficjalnych stronach konkretnych Państw, W pierwszej kolejności warto zaglądać na strony konsulatów i ambasad. Tam zawsze znajdziemy aktualną informację.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger