Gdańsk #1


Zwykle mając wolny weekend wybieramy się na jakąś krótszą bądź dłuższą wycieczkę. Tym razem mieliśmy w planach wybrać się nad jezioro, niestety pogoda była mało sprzyjająca. Nastąpiła szybka zmiana planów i takim sposobem przychodzimy do Was z inspiracją na weekend w Gdańsku.

Zaczynamy od Europejskiego Centrum Solidarności. Nadal się dziwię dlaczego dopiero teraz się tu wybraliśmy. Ogrom, rozmach, nowoczesne wykonanie - naprawdę robi wrażenie. 


Duża dawka historii przedstawiona w fenomenalny sposób. Na pewno wrócimy tu ponownie, bo z racji, że byliśmy z naszymi maluchami to nie byliśmy w stanie przesłuchać i przeczytać z nimi wszystkich informacji. Mimo to spędziliśmy tu całe sobotnie przedpołudnie. Jest to jedno z miejsc, które odwiedzić trzeba!Na parterze ECS znajduje się wydział zabaw, gdzie za dodatkową opłatą można zostawić dzieci (powyżej 5 roku życia) na czas zwiedzania (2h). Jest też bar, kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Jeśli jeszcze tu nie byliście to wybierzcie się koniecznie!! Aktualny cennik znajdziecie na stronie ECS (z kartą do kultury jest zniżka!).

Po zwiedzeniu wystawy nie zapomnijcie wjechać na 6 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy.
Jeśli zgłodnieliście (tak jak my) to swoje kroki skierujcie w stronę ulicy Długiej. Zajrzyjcie w boczną uliczkę (pierwsza w prawo za Złotą Bramą) do Pyra Bar. Znajdziecie tam dania z ziemniakiem w roli głównej w przystępnej cenie (zwłaszcza jak na centrum miasta). Jeśli jesteście już na Długiej to spróbujcie odnaleźć miejsce skąd widać 3 Neptuny. Ten punkt znajduje się parę kroków na wschód od fontanny Neptuna (w kierunku Zielonej Bramy). Z tego miejsca widać fontannę, a także dwie inne figurki - obie na kamieniczkach. Jedna prawie naprzeciwko fontanny, a druga na szczycie kamieniczki na ul. Piwnej.


Dalej kroki warto skierować w stronę Motławy, gdzie z wagonika koła AmberSky można podziwiać panoramę Gdańska. 


Idąc wzdłuż Motławy zajrzyjcie na świeżo otwartą kładkę. My trafiliśmy na moment gdy właśnie została opuszczona po przerwie, więc tłoczno było na niej jak a Monciaku w Sopocie.


Jeśli akurat traficie na moment gdy kładka będzie uniesiona, to oczekiwanie na jej opuszczenie pomogą umilić lody w pobliskiej lodziarni MIŚ. 


Wracając drugą stroną możecie rozpocząć swoją przygodę ze Szlakiem Gdańskich 
Lwów - HEWELION. Spróbujcie złapać lwa i zobaczyć co ma do powiedzenia. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację iLeo, włączyć bluetooh, GPS i ruszyć na poszukiwania. Lwa Heweliona znajdziecie przy Wielkim Młynie i na Ołowiance (a także w ZOO, przy stadionie Energa, na molo, w Gdańskim Centrum informacji turystycznej, w Centrum Hewelianum i na lotnisku).  
Jeśli chcielibyście zobaczyć Gdańsk od strony wody to możecie to zrobić z perspektywy łodzi, kajaku czy rowerku wodnym. Kajakiempogdansku.pl oferuje zwiedzanie kajakiem z przewodnikiem! Mając w zanadrzu jeszcze trochę czasu koniecznie wybierzcie się w rejs na Westerplatte (Czarna Perła/LewGaleon lub Żegluga Gdańska). Westerplatte jest najważniejszym i najbardziej znanym symbolem oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców


Westerplatte to nie tylko pomnik ale też duża przestrzeń zieleni, na którym znajduje się szlak turystyczny

mapka z portalu http://www.gdansk.pl/

1.Przystań statków pasażerskich 2. Schron i wieża obserwacyjna 3.Placówka "Fort" 4.Czołg T - 34 5.Cmentarz Obrońców - miejsce nieistniejącej Wartowni nr V 6.Wartownia nr I 7.Ruiny Nowych Koszar 8.Pozostałości po "Willi Podoficerskiej" - Wartowni nr III 9.Plac przed kopcem przy zniczach 10.Kopiec - Pomnik Obrońców WybrzeżaTo też miejsce corocznych uroczystości, które niezmiennie zaczynają się 1 września. Punktualnie o 4:45 (rano!). Byliśmy kilka razy i choć z roku na rok coraz więcej tu polityki, a składanie kwiatów trwa coraz dłużej, to warto się wybrać.


Westerplatte to wspaniały punkt widokowy na okolicę.
Z Westerplatte doskonale widać latarnie morską w Nowym Porcie, ale do niej zabierzemy Was następnym razem!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Okiem Alexa - rodzinne podróżowanie , Blogger